I Festiwal Muzyki Dworskiej

I Ogólnopolski Festiwal Muzyki Dworskiej wykonywanej na instrumentach dętych blaszanych jest pierwszym takim festiwalem w Polsce. Obecnie w kraju odbywają się festiwale muzyki dawnej na instrumentach historycznych, dętych drewnianych, smyczkowych natomiast nie ma festiwalu z muzyka dworską na instrumenty dęte blaszane : trąbki, rogi, puzony. Inspiracją zorganizowania takiego festiwalu jest fakt, że w krajach europejskich ( Czechy, Niemcy, Austria, Szwajcaria, Francja , Anglia, Włochy ) takie festiwale od wielu lat odbywają się. Mamy w Polsce wiele wspaniałych zespołów instrumentów blaszanych grających na najwyższym poziomie artystycznym składających się z najwybitniejszych wirtuozów trąbki, waltorni, puzonu. Wśród planowanych wykonawców trzech koncertów w ramach festiwalu wystąpią trzy zespoły grające na instrumentach klasycznych oraz trąbkach i puzonach naturalnych:

  • Trombastic to warszawski zespół wąskomenzurowych puzonów historycznych, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki z okresu renesansu i baroku. Muzycy to członkowie orkiestr symfonicznych Warszawy: Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Warszawskiej Opery Kameralnej.
  • Capella Zamku Rydzyńskiego –  Zespół instrumentów dętych blaszanych. Członkowie zespołu to muzycy orkiestr symfonicznych Poznania Teatru Wielkiego, Filharmonii Poznańskiej, Teatru Muzycznego oraz studenci Akademii Muzycznej klas instrumentów dętych blaszanych. Capella jest najdłużej działającym w Polsce kwintetów blaszanych. W tym roku obchodzi  35-lecie działalności.
  • Wratislavia Trumpet Consort to zespół naturalnych trąbek. Składa się z utalentowanych trębaczy młodego pokolenia, absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Członkowie zespołu to muzycy orkiestr symfonicznych Wrocławia: Filharmonii  i Opery Wrocławskiej. Założycielem, liderem i kierownikiem muzycznym zespołu jest prof. Igor Cecocho wybitny trębacz solista i kameralista.

Program koncertów pozwoli słuchaczom poznać bogactwo różnorodnego brzmienia zespołów oraz utwory muzyki dworski dworskiej najwybitniejszych kompozytorów polskich, angielskich, francuskich, niemieckich, czeskich okresu średniowiecza, renesansu, baroku, klasycyzmu.

Atrakcją festiwalu jest miejsce Zamek Króla Stanisława Leszczyńskiego w Rydzynie. Jest to jedna ze znaczących barokowych rezydencji królewskich Europy. Koncerty planowane są w reprezentacyjnej Sali Balowej zamku oraz na tarasie. W plenerze na tarasie planujemy zaprezentować fragmenty „Muzyki Królewskich Sztucznych Ogni” oraz „Muzyki na wodzie” Jerzego Fryderyka Haendla w wykonaniu na 12 instrumentów dętych blaszanych. Zgodnie z tradycja dworską gości przybywających na koncerty festiwalowe witać będą dźwięki muzyki dworskiej granej z balkonu zamkowego.

W programie muzyka dworska polska i europejska przez wieki z wyeksponowaniem kompozytorów polskich: Karola Kurpińskiego, Stanisława Moniuszki, – Mikołaj z Krakowa

  • Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie „Gloria in Musica”, Capella Zamku Rydzyńskiego.
  • Dyrektor artystyczny : Mieczysław Leśniczak
  • Partner :Zamek SIMP w Rydzynie, Towarzystwo Muzyczne im. Karola Kurpińskiego.
  • Dofinansowanie Festiwalu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
  • Patronat medialny: TVP3 Poznań, Radio Poznań, Radio Elka-Leszno, Radio EMAUS, Gazety: Głos wielkopolski, Portale: Rydzyna 24.pl